Forskel mellem versioner af "Skovvangen"
Fra KoldingWiki
Billy (diskussion | bidrag) |
Billy (diskussion | bidrag) |
||
| (En mellemliggende version af den samme bruger vises ikke) | |||
| Linje 1: | Linje 1: | ||
| − | Skovvangen er | + | Skovvangen er en vej i Kolding. |
| + | Skovvangen er et nyt navn fra 26. februar [[1968]]. Navnet erstatter først [[Sygehusvejen]], og i de følgende år bliver den forlænget til [[Nørremarksvej]]. 27. juni [[1977]] kommer den nye vejgennemføring i [[Dyrehaveskoven]]. Dette vejstykke får også navnet Skovvangen. Nu går vejen fra [[Ndr. Ringvej]] til Nørremarksvej. | ||
27. juni 1977 bliver vejstykket fra [[Dyrehaveskolen]] og ud til den nye vejgennemføring omdøbt til [[Dyrehavevej]] - efter at den gamle vejføring ligeud gennem skoven var blevet spærret for kørsel. Fra 1981 indgår et stykke af Nørremarksvej også i Skovvangen (Fra Kolding Højskole til [[Emmerholtsvej]]). Skovvangens forlængelse med 600 m nyanlagt vejbane til [[Vejlevej]] åbner 7. december 1994, så den nu udmunder i Vejlevej. | 27. juni 1977 bliver vejstykket fra [[Dyrehaveskolen]] og ud til den nye vejgennemføring omdøbt til [[Dyrehavevej]] - efter at den gamle vejføring ligeud gennem skoven var blevet spærret for kørsel. Fra 1981 indgår et stykke af Nørremarksvej også i Skovvangen (Fra Kolding Højskole til [[Emmerholtsvej]]). Skovvangens forlængelse med 600 m nyanlagt vejbane til [[Vejlevej]] åbner 7. december 1994, så den nu udmunder i Vejlevej. | ||
| Linje 10: | Linje 11: | ||
*Lokale vejvisere 1877 - 1993. | *Lokale vejvisere 1877 - 1993. | ||
| − | [[Kategori: gader og veje]] | + | [[Kategori: gader og veje i Kolding]] |
Nuværende version fra 19. mar 2026, 00:11
Skovvangen er en vej i Kolding.
Skovvangen er et nyt navn fra 26. februar 1968. Navnet erstatter først Sygehusvejen, og i de følgende år bliver den forlænget til Nørremarksvej. 27. juni 1977 kommer den nye vejgennemføring i Dyrehaveskoven. Dette vejstykke får også navnet Skovvangen. Nu går vejen fra Ndr. Ringvej til Nørremarksvej.
27. juni 1977 bliver vejstykket fra Dyrehaveskolen og ud til den nye vejgennemføring omdøbt til Dyrehavevej - efter at den gamle vejføring ligeud gennem skoven var blevet spærret for kørsel. Fra 1981 indgår et stykke af Nørremarksvej også i Skovvangen (Fra Kolding Højskole til Emmerholtsvej). Skovvangens forlængelse med 600 m nyanlagt vejbane til Vejlevej åbner 7. december 1994, så den nu udmunder i Vejlevej.
Litteratur og kilder
- Arkivalier om Skovvangen (link åbner ny fane) på Kolding Stadsarkiv, arkiv.dk
- Lokale vejvisere 1877 - 1993.