Forskel mellem versioner af "Johanne Lund Jakobsen"

Fra KoldingWiki
(Henvisninger)
(Livshistorie)
 
(4 mellemliggende versioner af den samme bruger vises ikke)
Linje 1: Linje 1:
 
{{person uden billede|Johanne Lund-Jakobsen |27. januar 1875 |14. december 1918 |Ugift |Lærerinde }}  
 
{{person uden billede|Johanne Lund-Jakobsen |27. januar 1875 |14. december 1918 |Ugift |Lærerinde }}  
Maren Johanne Lund Jakobsen, omtalt Johanne Lund-Jakobsen (født 27. januar 1875, Lille Løjtofte Sogn - død 14. december 1918, Lindegade 17, Kolding) lærerinde og adjunkt ved [[Kolding højere Almenskole]], samt første formand for [[Dansk Kvindesamfund]] mellem 1905-1910.
+
Maren Johanne Lund Jakobsen, omtalt Joh. Lund Jakobsen og Johanne Lund-Jakobsen (født 27. januar 1875, Lille Løjtofte Sogn - død 14. december 1918, Lindegade 17, Kolding) lærerinde og adjunkt ved [[Kolding højere Almenskole]], samfundsdebattør indenfor kvindesagen, samt første formand for [[Dansk Kvindesamfund]] mellem 1905-1910.
  
 
== Livshistorie ==
 
== Livshistorie ==
Linje 8: Linje 8:
 
Faren var ved Johanne Lund-Jakobsen fødsel i 1875 skolelærer i Lille Løjtofte Sogn på Lolland, samtidigt var faren også redaktør for Lolland-Falsters Stiftstidende i Nykøbing Falster fra 1877 til 1901, formentligt i forbindelse med faren redaktørerhverv flyttede familien til Nykøbing Købstad, hvor familien boede ved [[folketællingen]] i [[1880]].
 
Faren var ved Johanne Lund-Jakobsen fødsel i 1875 skolelærer i Lille Løjtofte Sogn på Lolland, samtidigt var faren også redaktør for Lolland-Falsters Stiftstidende i Nykøbing Falster fra 1877 til 1901, formentligt i forbindelse med faren redaktørerhverv flyttede familien til Nykøbing Købstad, hvor familien boede ved [[folketællingen]] i [[1880]].
  
Ved folketællingen i [[1901]] er Johanne Lund-Jakobsen bosat i Sakskøbing hvor hun arbejder som lærerinde.
+
Ved folketællingen i [[1901]] er Johanne Lund-Jakobsen bosat i Sakskøbing hvor hun arbejdede som lærerinde.
  
Formentligt flyttede Johanne Lund-Jakobsen til Kolding, fordi hun i juni [[1904]] blev ansat som lærerinde ved [[Kolding højere Almenskole]]. Ved folketællingen i [[1906]] er hun bosat i en lejlighed på 1. sal på [[Lindegade]] 17.
+
Formentligt flyttede Johanne Lund-Jakobsen til Kolding, fordi hun i juni [[1904]] blev ansat som lærerinde ved [[Kolding højere Almenskole]]. Ved folketællingen i [[1906]] var hun bosat i en lejlighed på 1. sal på [[Lindegade]] 17.
  
I 1908 var Johanne Lund Jakobsen med til det konstituerende møde for oprettelsen af en afdeling af [[Venstres Ungdom]] i Kolding, hun valgtes på samme møde som suppleant til ungdomsorganisationens bestyrelse.  
+
I maj 1905 var Johanne Lund Jakobsen en de kvinder som var med til at oprette en afdeling af [[Dansk Kvindesamfund]] i Kolding, afdelingen kaldes Koldingkredsen og Lund Jakobsen blev valgt som afdelingens første formand. Man kunne efterfølgende læse i avisen:
  
Johanne Lund Jakobsen var opstillet som kandidat til Kolding Byråd ved [[Kommunevalget 1909|kommunalvalget]] i [[1909]] på partiet [[Venstre|Venstres]] liste, hun opnåede dog ikke at blive valgt. Hun var også aktiv i foreningen [[Dansk Kvindesamfund]]s Kolding-kreds. Ved Johanne Lund-Jakobsens dødsfald i 1918 omtales hun i [[Kolding Folkeblad]] som en af kvindesagens pionerer, hun tilskrives æren for det forarbejde der førte til oprettelse af Dansk Kvindesamfund i Kolding, som hun blev den første formand for, hun tilskrives også æren for oprettelsen af flere lokalafdelinger i Syd- og Vestjylland.
+
:::''Dansk Kvindesamfunds Koldingkreds holdt konstituerende generalforsamling på Højskolehjemmet i aftes. Love vedtoges, og bestyrelse valgtes. Denne kom til at bestå af fru Dr. Madvig, frk. Lund Jakobsen, Latinskolen, frk. Elisabeth Lorentsen, kommuneskolen, fru Thyra Bentsen og frk. Gerda Rose - Bestyrelsen valgte som formand frk. Lund Jakobsen, som sekretær frk. Lorentsen og kom kasserer frk. Rose. Medlemsbidraget anfattes til 2 kr. årlig samt 75 øre for medlemsbladet. Ethvert bestyrelsesmedlem modtager indmeldelser.<br /><br />Den nystiftede forening tæller for øjeblikket 66 medlemmer, men man håber, at der inden længe vil komme mange flere til. Foreningen vil ikke blot arbejde på de store sager, der står på Dansk Kvindesamfunds program, og hvis gennemførelse ligger længere ude i fremtiden. Den vil tillige vie sine kræfter til løsning af opgaver, der ligesom ligger os nærmere på livet. Den vil ved et arbejde i det mindre efterhånden arbejde sig op til indflydelse også på de store samfundsspørgsmål.''
 +
::<sup>Kolding Folkeblad, 9. maj [[1905]]</sup>
  
:::''Dødsfald<br />Adjunkt Frk. Lund Jakobsen, Kolding, døde lørdag efter få dages sygeleje i en forholdsvis ung alder.<br />Da Frk. Johanne Lund Jakobsen, datter af afdøde redaktør Jacobsen, Nykøbing Falster i 1904 fik ansættelse ved ,,Kolding højere Almenskole", var hun rask og fuld af virketrang.<br />På skolen arbejdede hun med lyst og interesse, og altid var hun den samvittighedsfulde lærerinde, der samlede eleverne om sig og knyttede mange til sig ved sit venlige og hjælpsomme væsen.<br />Skolen tog mange af hendes kræfter; men hun følte i de første år, at hun havde et overskud, og det ofrede hun kvindesagen, der havde hendes største interesse næst efter skolen.<br />Hun har æren for det store forberedende arbejde, der gik forud for stiftelsen af Dansk Kvindesamfunds Koldingkreds. Som foreningens første formand udførte hun et stort personligt agitationsarbejde, der satte spor i form af en betydelig tilgang af medlemmer og i oprettelsen af andre afdelinger af Dansk Kvindesamfund i Syd- og Vestjylland.<br />Desværre viste det sig efter få års forløb, at hendes legemlige kræfter ikke slog til til det betydelige arbejde, hun ønskede at udføre og være med i, hun måtte derfor - om end med tungt sind - opgive agitationsarbejdet for kvindesagen.<br />Fra nu af ofrede hun skolen alle sine kræfter, der imidlertid hurtigt tog stærkt af.<br />Et rekreationsophold på Korsika i 1913 hjalp hende kun for en kort tid. Flere alvorlige sygdomsanfald i de sidste år gjorde hendes arbejde på skolen brudstykkeagtigt, og det blev hende til sidst så besværligt, at hun for kort tid siden bestemte sig til at søge sin afsted fra skolens tjeneste; men endnu fr formaliteterne ved denne afskedigelse var bragt helt i orden, er hun gået bort, og derved er et ønske, hun engang i sine velmagtsdage udtalte - gået i opfyldelse, hun ønskede nemlig at dø på arbejdsmarken, og det er nu sket.<br />Hun bevarede - trods sygdommen - lige til det sidste sin store kærlighed til og interesse for skolen.<br />Kvindesagens pionerer her i byen, hendes mange venner, kolleger og gamle elever vil mindes hende som en virksom, varmtfølende og rettænkende kvinde.<br />Kolding, den 15. december 1918. Jens Thau''
+
Ved Johanne Lund Jakobsens dødsfald i 1918 omtales hun i [[Kolding Folkeblad]] som en af kvindesagens pionerer, hun tilskrives æren for det forarbejde der førte til oprettelse af Dansk Kvindesamfund i Kolding, ligesom hun tilskrives også æren for oprettelsen af flere lokalafdelinger i Syd- og Vestjylland.
::Nekrolog, Kolding Folkeblad, 16. december 1918
+
 
 +
I 1908 var Johanne Lund Jakobsen med til det konstituerende møde for oprettelsen af en afdeling af [[Venstres Ungdom]] i Kolding, hun valgtes på samme møde som suppleant til ungdomsorganisationens bestyrelse. Johanne Lund Jakobsen var også opstillet som kandidat til Kolding Byråd ved [[Kommunevalget 1909|kommunalvalget]] i [[1909]] på partiet [[Venstre|Venstres]] liste, hun opnåede dog ikke at blive valgt.
 +
 
 +
Ved Johanne Lund Jakobsens dødsfald i 1918 kunne følgende nekrolog læses i avisen:
 +
 
 +
:::''Dødsfald<br />Adjunkt Frk. Lund Jakobsen, Kolding, døde lørdag efter få dages sygeleje i en forholdsvis ung alder.<br />Da Frk. Johanne Lund Jakobsen, datter af afdøde redaktør Jacobsen, Nykøbing Falster i 1904 fik ansættelse ved ,,Kolding højere Almenskole", var hun rask og fuld af virketrang.<br />På skolen arbejdede hun med lyst og interesse, og altid var hun den samvittighedsfulde lærerinde, der samlede eleverne om sig og knyttede mange til sig ved sit venlige og hjælpsomme væsen.<br />Skolen tog mange af hendes kræfter; men hun følte i de første år, at hun havde et overskud, og det ofrede hun kvindesagen, der havde hendes største interesse næst efter skolen.<br />Hun har æren for det store forberedende arbejde, der gik forud for stiftelsen af Dansk Kvindesamfunds Koldingkreds. Som foreningens første formand udførte hun et stort personligt agitationsarbejde, der satte spor i form af en betydelig tilgang af medlemmer og i oprettelsen af andre afdelinger af Dansk Kvindesamfund i Syd- og Vestjylland.<br />Desværre viste det sig efter få års forløb, at hendes legemlige kræfter ikke slog til til det betydelige arbejde, hun ønskede at udføre og være med i, hun måtte derfor - om end med tungt sind - opgive agitationsarbejdet for kvindesagen.<br />Fra nu af ofrede hun skolen alle sine kræfter, der imidlertid hurtigt tog stærkt af.<br />Et rekreationsophold på Korsika i 1913 hjalp hende kun for en kort tid. Flere alvorlige sygdomsanfald i de sidste år gjorde hendes arbejde på skolen brudstykkeagtigt, og det blev hende til sidst så besværligt, at hun for kort tid siden bestemte sig til at søge sin afsted fra skolens tjeneste; men endnu før formaliteterne ved denne afskedigelse var bragt helt i orden, er hun gået bort, og derved er et ønske, hun engang i sine velmagtsdage udtalte - gået i opfyldelse, hun ønskede nemlig at dø på arbejdsmarken, og det er nu sket.<br />Hun bevarede - trods sygdommen - lige til det sidste sin store kærlighed til og interesse for skolen.<br />Kvindesagens pionerer her i byen, hendes mange venner, kolleger og gamle elever vil mindes hende som en virksom, varmtfølende og rettænkende kvinde.<br />Kolding, den 15. december 1918. Jens Thau''
 +
::<sup>Nekrolog, Kolding Folkeblad, 16. december 1918</sup>
  
 
== Henvisninger ==
 
== Henvisninger ==
 
* [http://hdl.handle.net/109.3.1/uuid:b0e1c151-59d1-4738-afe0-8c8d87fff966 Besættelse af Lærerindeembede] {{lnf}}, side 2, 14. juni 1904, Lolland-Falsters Stifts-Tidende, åbner på statsbiblioteket.dk/mediestream/avis
 
* [http://hdl.handle.net/109.3.1/uuid:b0e1c151-59d1-4738-afe0-8c8d87fff966 Besættelse af Lærerindeembede] {{lnf}}, side 2, 14. juni 1904, Lolland-Falsters Stifts-Tidende, åbner på statsbiblioteket.dk/mediestream/avis
 +
* [http://hdl.handle.net/109.3.1/uuid:035eeb6c-e452-4962-8e1a-aa257c72cfbc Dansk Kvindesamfunds Koldingkreds holdt konstituerende generalforsamling] {{lnf}}, side 2, 9. maj 1905, Kolding Folkeblad, åbner på statsbiblioteket.dk/mediestream/avis
 
* [http://hdl.handle.net/109.3.1/uuid:f41ed4ab-fc8f-4b6a-939f-ac7656c0f43b Kvinderne paa Viborg-Herning Banen] {{lnf}}, læserbrev af Lund Jakobsen, side 2, 7. juni 1906, Kolding Folkeblad, åbner på statsbiblioteket.dk/mediestream/avis
 
* [http://hdl.handle.net/109.3.1/uuid:f41ed4ab-fc8f-4b6a-939f-ac7656c0f43b Kvinderne paa Viborg-Herning Banen] {{lnf}}, læserbrev af Lund Jakobsen, side 2, 7. juni 1906, Kolding Folkeblad, åbner på statsbiblioteket.dk/mediestream/avis
 
* [http://hdl.handle.net/109.3.1/uuid:26743d22-0492-4d26-bd35-f2687f11c403 Møde om kvindesagen] {{lnf}}, side 2, 27. marts 1907, Kolding Socialdemokrat, åbner på statsbiblioteket.dk/mediestream/avis  
 
* [http://hdl.handle.net/109.3.1/uuid:26743d22-0492-4d26-bd35-f2687f11c403 Møde om kvindesagen] {{lnf}}, side 2, 27. marts 1907, Kolding Socialdemokrat, åbner på statsbiblioteket.dk/mediestream/avis  

Nuværende version fra 7. sep 2026, 19:28

Johanne Lund-Jakobsen

Født: 27. januar 1875

Død: 14. december 1918

Ægtefælle: Ugift

Erhverv: Lærerinde

Maren Johanne Lund Jakobsen, omtalt Joh. Lund Jakobsen og Johanne Lund-Jakobsen (født 27. januar 1875, Lille Løjtofte Sogn - død 14. december 1918, Lindegade 17, Kolding) lærerinde og adjunkt ved Kolding højere Almenskole, samfundsdebattør indenfor kvindesagen, samt første formand for Dansk Kvindesamfund mellem 1905-1910.

Livshistorie

Annonce for Kolding Afholdsforenings møde med foredrag af Johanne Lund-Jakobsen om kvindesagen, trykt i Kolding Socialdemokrat 7. maj 1907

Johanne Lund-Jakobsen var datter af skolelærer og redaktør Hans Jørgen Jakobsen (1833–1914) og hustru Dorthea Magdalene Pedersen.

Faren var ved Johanne Lund-Jakobsen fødsel i 1875 skolelærer i Lille Løjtofte Sogn på Lolland, samtidigt var faren også redaktør for Lolland-Falsters Stiftstidende i Nykøbing Falster fra 1877 til 1901, formentligt i forbindelse med faren redaktørerhverv flyttede familien til Nykøbing Købstad, hvor familien boede ved folketællingen i 1880.

Ved folketællingen i 1901 er Johanne Lund-Jakobsen bosat i Sakskøbing hvor hun arbejdede som lærerinde.

Formentligt flyttede Johanne Lund-Jakobsen til Kolding, fordi hun i juni 1904 blev ansat som lærerinde ved Kolding højere Almenskole. Ved folketællingen i 1906 var hun bosat i en lejlighed på 1. sal på Lindegade 17.

I maj 1905 var Johanne Lund Jakobsen en de kvinder som var med til at oprette en afdeling af Dansk Kvindesamfund i Kolding, afdelingen kaldes Koldingkredsen og Lund Jakobsen blev valgt som afdelingens første formand. Man kunne efterfølgende læse i avisen:

Dansk Kvindesamfunds Koldingkreds holdt konstituerende generalforsamling på Højskolehjemmet i aftes. Love vedtoges, og bestyrelse valgtes. Denne kom til at bestå af fru Dr. Madvig, frk. Lund Jakobsen, Latinskolen, frk. Elisabeth Lorentsen, kommuneskolen, fru Thyra Bentsen og frk. Gerda Rose - Bestyrelsen valgte som formand frk. Lund Jakobsen, som sekretær frk. Lorentsen og kom kasserer frk. Rose. Medlemsbidraget anfattes til 2 kr. årlig samt 75 øre for medlemsbladet. Ethvert bestyrelsesmedlem modtager indmeldelser.

Den nystiftede forening tæller for øjeblikket 66 medlemmer, men man håber, at der inden længe vil komme mange flere til. Foreningen vil ikke blot arbejde på de store sager, der står på Dansk Kvindesamfunds program, og hvis gennemførelse ligger længere ude i fremtiden. Den vil tillige vie sine kræfter til løsning af opgaver, der ligesom ligger os nærmere på livet. Den vil ved et arbejde i det mindre efterhånden arbejde sig op til indflydelse også på de store samfundsspørgsmål.
Kolding Folkeblad, 9. maj 1905

Ved Johanne Lund Jakobsens dødsfald i 1918 omtales hun i Kolding Folkeblad som en af kvindesagens pionerer, hun tilskrives æren for det forarbejde der førte til oprettelse af Dansk Kvindesamfund i Kolding, ligesom hun tilskrives også æren for oprettelsen af flere lokalafdelinger i Syd- og Vestjylland.

I 1908 var Johanne Lund Jakobsen med til det konstituerende møde for oprettelsen af en afdeling af Venstres Ungdom i Kolding, hun valgtes på samme møde som suppleant til ungdomsorganisationens bestyrelse. Johanne Lund Jakobsen var også opstillet som kandidat til Kolding Byråd ved kommunalvalget i 1909 på partiet Venstres liste, hun opnåede dog ikke at blive valgt.

Ved Johanne Lund Jakobsens dødsfald i 1918 kunne følgende nekrolog læses i avisen:

Dødsfald
Adjunkt Frk. Lund Jakobsen, Kolding, døde lørdag efter få dages sygeleje i en forholdsvis ung alder.
Da Frk. Johanne Lund Jakobsen, datter af afdøde redaktør Jacobsen, Nykøbing Falster i 1904 fik ansættelse ved ,,Kolding højere Almenskole", var hun rask og fuld af virketrang.
På skolen arbejdede hun med lyst og interesse, og altid var hun den samvittighedsfulde lærerinde, der samlede eleverne om sig og knyttede mange til sig ved sit venlige og hjælpsomme væsen.
Skolen tog mange af hendes kræfter; men hun følte i de første år, at hun havde et overskud, og det ofrede hun kvindesagen, der havde hendes største interesse næst efter skolen.
Hun har æren for det store forberedende arbejde, der gik forud for stiftelsen af Dansk Kvindesamfunds Koldingkreds. Som foreningens første formand udførte hun et stort personligt agitationsarbejde, der satte spor i form af en betydelig tilgang af medlemmer og i oprettelsen af andre afdelinger af Dansk Kvindesamfund i Syd- og Vestjylland.
Desværre viste det sig efter få års forløb, at hendes legemlige kræfter ikke slog til til det betydelige arbejde, hun ønskede at udføre og være med i, hun måtte derfor - om end med tungt sind - opgive agitationsarbejdet for kvindesagen.
Fra nu af ofrede hun skolen alle sine kræfter, der imidlertid hurtigt tog stærkt af.
Et rekreationsophold på Korsika i 1913 hjalp hende kun for en kort tid. Flere alvorlige sygdomsanfald i de sidste år gjorde hendes arbejde på skolen brudstykkeagtigt, og det blev hende til sidst så besværligt, at hun for kort tid siden bestemte sig til at søge sin afsted fra skolens tjeneste; men endnu før formaliteterne ved denne afskedigelse var bragt helt i orden, er hun gået bort, og derved er et ønske, hun engang i sine velmagtsdage udtalte - gået i opfyldelse, hun ønskede nemlig at dø på arbejdsmarken, og det er nu sket.
Hun bevarede - trods sygdommen - lige til det sidste sin store kærlighed til og interesse for skolen.
Kvindesagens pionerer her i byen, hendes mange venner, kolleger og gamle elever vil mindes hende som en virksom, varmtfølende og rettænkende kvinde.
Kolding, den 15. december 1918. Jens Thau
Nekrolog, Kolding Folkeblad, 16. december 1918

Henvisninger