1914
Fra KoldingWiki
Året 1914
Indholdsfortegnelse
Begivenheder
- 7. april - Om vagabonder i Koldings omegn skriver avis:
- Laderne i byens omegn øver vedblivende en stærk tiltrækning på vagabonderne. Kolding Herreds Politi foretager dog jævnlige udrensninger og fjerner de løse eksistenser fra egnen.
- Side 2, 7. april 1914, Kolding Folkeblad
- 8. april - Spørgsmålet om et krematorium i Kolding:
- Efter at ligbrændingssagen har vundet så stærk tilslutning, er der nu tale om at anlægge ligbrændings-anstalter i provinserne. ... På onsdag vil der i Højskolehjemmets sal blive holdt et møde, ved hvilket en af ligbrændingsforeningen i København udsendt taler vil holde et af lysbilleder ledsaget foredrag om ligbrændingssagen.
- En til den københavnske forening rettet henvendelse om at rejse sagen er blevet tiltrådt af 91 borgere i Kolding. Dette er jo på forhånd en stærk tilslutning, så der er nogen udsigt til, at sagens ledere her i byen får held til at få et krematorium anlagt her.
- Et krematorium i Kolding, side 2, 8. april 1914, Kolding Folkeblad
- 14. maj - Kvindehjemmet i Skovbogade indvies
- August - Soldater indkaldes til sikringsstyrken under 1. verdenskrig
- A. Braaes Planteskole etableres
- Der vedtages af byrådet et forbud imod kælderbeværtninger i Kolding
- Lunderskov Børnehjem etableres
- Sydjydsk Kulimport etableres