Forskel mellem versioner af "Marie Lings Vej"
Fra KoldingWiki
Anneken (diskussion | bidrag) |
Anneken (diskussion | bidrag) |
||
| Linje 1: | Linje 1: | ||
| + | [[Fil:Marie_Lings.jpg|350px|thumb|right|Familiens Lings børn i stuen på Frederiksberggade 16 i Lunderskov. | ||
| + | Marie Lings sidder længst til venstre. 1941. Lunderskov og Omegns Lokalhistoriske Arkiv, Fotograf N. N.]] | ||
Vejnavnet i Lunderskov henviser til Marie Lings Aunsbjerg Nielsen, der i en menneskealder boede i Storegade i Lunderskov, i nærheden af hvor den nye vej nu er anlagt. Marie Elisabeth Lings blev født 7.3.1928 og døde 11.3.2011. | Vejnavnet i Lunderskov henviser til Marie Lings Aunsbjerg Nielsen, der i en menneskealder boede i Storegade i Lunderskov, i nærheden af hvor den nye vej nu er anlagt. Marie Elisabeth Lings blev født 7.3.1928 og døde 11.3.2011. | ||
Versionen fra 26. jan 2026, 10:10
Vejnavnet i Lunderskov henviser til Marie Lings Aunsbjerg Nielsen, der i en menneskealder boede i Storegade i Lunderskov, i nærheden af hvor den nye vej nu er anlagt. Marie Elisabeth Lings blev født 7.3.1928 og døde 11.3.2011.
Marie Lings far var aktiv modstandsmand under besættelsen, blev taget til fange og indsat i kz-lejren Neuengamme. Han kom hjem med de hvide busser.
Marie Lings blev i 1947 gift med autoforhandler Niels Aunsbjerg Nielsen, der havde sin virksomhed i Storegade i Lunderskov. Vejens navn er oprettet i Danmarks Adresseregister sommeren 2022
Litteratur og kilder
Se mere om Marie Lings (link åbner ny fane) på Lunderskov og Omegns Lokalhistoriske Arkiv, arkiv.dk