Stejlbjerganlægget: Forskelle mellem versioner

Fra KoldingWiki
Oprettede siden med "Stejlbjerganlægget er et park område i forbindelse af Stejlbjergkvarteret. Parken benyttes blandt andet til offentlige arrangementer. Der har tidligere lagt et forly..."
 
Ingen redigeringsopsummering
Linje 1: Linje 1:
Stejlbjerganlægget er et park område i forbindelse af [[Stejlbjergkvarteret]].
Stejlbjerganlægget er et parkområde i forbindelse af [[Stejlbjergkvarteret]].


Parken benyttes blandt andet til offentlige arrangementer.
Parken benyttes blandt andet til offentlige arrangementer.


Der har tidligere lagt et forlystelsesetablissement i parken, kaldet [[Alhambra]], opført 1882 og nedrevet i 1955.
Der har tidligere lagt et forlystelsesetablissement i parken, kaldet [[Alhambra]], opført 1882 og nedrevet i 1955. Alhambra blev blandt andet kendt, fordi det udlejede lokaler til nazistpartiet [[DNSAP]]s landsstævne i juni 1939.
 
== Henvisninger ==
*
 
[[Kategori:Parker og anlæg]]

Versionen fra 20. dec. 2024, 04:53

Stejlbjerganlægget er et parkområde i forbindelse af Stejlbjergkvarteret.

Parken benyttes blandt andet til offentlige arrangementer.

Der har tidligere lagt et forlystelsesetablissement i parken, kaldet Alhambra, opført 1882 og nedrevet i 1955. Alhambra blev blandt andet kendt, fordi det udlejede lokaler til nazistpartiet DNSAPs landsstævne i juni 1939.

Henvisninger