Dansk Frøhandel
Dansk Frøhandel, stiftet 1881, virksomhed der solgte frø til beplantning.
Oprindeligt var J.P. Dreyer skolelærer. På skolelodden i Bramdrup begyndte han at dyrke havefrø, og i 1881 stiftede han sammen med partikulier J. Pedersen i Bramdrup 'Dansk Frøhandel' i Kolding. Proprietær konsul Ræder, Dyrehavegård, indtrådte i 1883 også i Dansk Frøhandel. Det blev til en stor virksomhed, som J.P. Dreyer blev direktør for.
J. Pedersen afstod i 1884 sin part til en kreds af egnens landmænd. Forretningen voksede, fik kontorer, og et større pakhus blev opført i starten af 1880'erne på det nuværende Pakhustorvet.
Senere indtrådte Ludvig Dreyer og Jacob Ræder, repræsentanter for den næste generation, i ledelsen. I 1918 overgik virksomheden til et aktieselskab. Samme år købte Dansk Frøhandel Brændkjærgård af et konsortium, men i 1924 solgte man gården.
Kilder og litteratur
- Berlingske Tidende 17-10-1923.