Forskel mellem versioner af "Severins Vej"

Fra KoldingWiki
 
Linje 1: Linje 1:
Severins Vej er en vej i [[Dalby]]. Vejnavnet i Dalby henviser til Severin Christian Salling, som var sognepræst i Vonsild-Dalby fra 1812 og hvor han døde i 1833. Man har tillagt ham æren for at have bygget skolerne i Dalby og [[Vonsild]], hvilket dog formentlig ikke er korrekt, men han opførte dog øvelseshuset ved [[Dalby Skole]]. Øvelseshuset var den allerførste del af Dalby skole. Severin var dog meget interesseret i uddannelse af børn og unge, men også stærkt påvirket af Brødremenigheden og den pietistiske tankegang. Han nød dog stor anseelse i de opvakte kredse i både Jylland og på Fyn og folk kom langt borte fra til hans kirke.  
+
Severins Vej er en vej i [[Dalby]]. Vejnavnet i Dalby henviser til [[Severin Christian Salling]], som var sognepræst i Vonsild-Dalby fra 1812 og hvor han døde i 1833. Man har tillagt ham æren for at have bygget skolerne i Dalby og [[Vonsild]], hvilket dog formentlig ikke er korrekt, men han opførte dog øvelseshuset ved [[Dalby Skole]]. Øvelseshuset var den allerførste del af Dalby skole. Severin var dog meget interesseret i uddannelse af børn og unge, men også stærkt påvirket af Brødremenigheden og den pietistiske tankegang. Han nød dog stor anseelse i de opvakte kredse i både Jylland og på Fyn og folk kom langt borte fra til hans kirke.  
  
 
To 7. klasser fra Dalby Skole udarbejdede en række vejnavneforslag til udstykningsområdet som omfattede det, der i dag er [[Krahes Vænge]], Severins Vej og [[Schacks Vænge]]. Klasserne tog afsæt i deres egen research i lokalhistorien, der kredsede omkring kirkens lange historie og livet omkring kirken. Skoletjenesten Kolding afholdt et undervisningsforløb med eleverne.
 
To 7. klasser fra Dalby Skole udarbejdede en række vejnavneforslag til udstykningsområdet som omfattede det, der i dag er [[Krahes Vænge]], Severins Vej og [[Schacks Vænge]]. Klasserne tog afsæt i deres egen research i lokalhistorien, der kredsede omkring kirkens lange historie og livet omkring kirken. Skoletjenesten Kolding afholdt et undervisningsforløb med eleverne.

Nuværende version fra 11. mar 2026, 14:04

Severins Vej er en vej i Dalby. Vejnavnet i Dalby henviser til Severin Christian Salling, som var sognepræst i Vonsild-Dalby fra 1812 og hvor han døde i 1833. Man har tillagt ham æren for at have bygget skolerne i Dalby og Vonsild, hvilket dog formentlig ikke er korrekt, men han opførte dog øvelseshuset ved Dalby Skole. Øvelseshuset var den allerførste del af Dalby skole. Severin var dog meget interesseret i uddannelse af børn og unge, men også stærkt påvirket af Brødremenigheden og den pietistiske tankegang. Han nød dog stor anseelse i de opvakte kredse i både Jylland og på Fyn og folk kom langt borte fra til hans kirke.

To 7. klasser fra Dalby Skole udarbejdede en række vejnavneforslag til udstykningsområdet som omfattede det, der i dag er Krahes Vænge, Severins Vej og Schacks Vænge. Klasserne tog afsæt i deres egen research i lokalhistorien, der kredsede omkring kirkens lange historie og livet omkring kirken. Skoletjenesten Kolding afholdt et undervisningsforløb med eleverne.

Vejnavnet er taget i brug i sommeren 2023.

Litteratur og kilder