Hans Christian Mehr: Forskelle mellem versioner
Fra KoldingWiki
Jkrause (diskussion | bidrag) Oprettede siden med "Hans Christian Mehr (1891-1955), Direktør Født i Hillerød. Han kom i lære i en kolonialhandel. Aftjente sin værnepligt på Kronborg i 1½ år. Blev indkaldt til sikr..." |
Jkrause (diskussion | bidrag) mIngen redigeringsopsummering |
||
| Linje 1: | Linje 1: | ||
Hans Christian Mehr | {{Person uden billede|Hans Christian Mehr |17. oktober 1891|13. januar 1955|?|Direktør}} | ||
Hans Christian Mehr (f. 17-10-1891 - d. 13-1-1955), Direktør | |||
Han kom i lære i en kolonialhandel. | Født i Hillerød. Han kom i lære i en kolonialhandel. | ||
Aftjente sin værnepligt på Kronborg i 1½ år. Blev indkaldt til sikringsstyrken under 1. Verdenskrig. Fungerede efterfølgende som underofficer og fortsatte ved Hærens Gymnastikskole. | Aftjente sin værnepligt på Kronborg i 1½ år. Blev indkaldt til sikringsstyrken under 1. Verdenskrig. Fungerede efterfølgende som underofficer og fortsatte ved Hærens Gymnastikskole. | ||
Versionen fra 20. dec. 2023, 08:19
Født: 17. oktober 1891
Død: 13. januar 1955
Ægtefælle: ?
Erhverv: Direktør
Hans Christian Mehr (f. 17-10-1891 - d. 13-1-1955), Direktør
Født i Hillerød. Han kom i lære i en kolonialhandel.
Aftjente sin værnepligt på Kronborg i 1½ år. Blev indkaldt til sikringsstyrken under 1. Verdenskrig. Fungerede efterfølgende som underofficer og fortsatte ved Hærens Gymnastikskole.
I 1919 fik han en stilling hos De forenedes Trævarefabrikker i København. I 1931 blev han direktør i datterselskabet Trævarefabrikken Holmsminde i Kolding.
Han var medlem af LAB's repræsentantskab og af Arbejdsgiverforeningens bestyrelse.
Mehr var revisor i Sønderjydsk Forening, og var i en periode formand for Kolding Boldklub. Han var desuden aktivt medlem af Rotary.
Kilder og litteratur
- Saglig Samling, Trævarefabrikken Holmsminde, Kolding Stadsarkiv
