Forskel mellem versioner af "Severins Vej"
Anneken (diskussion | bidrag) |
Billy (diskussion | bidrag) |
||
| (3 mellemliggende versioner af en anden bruger ikke vist) | |||
| Linje 1: | Linje 1: | ||
| − | Vejnavnet i Dalby henviser til Severin Christian Salling, som var sognepræst i Vonsild-Dalby fra 1812 og hvor han døde i 1833. Man har tillagt ham æren for at have bygget skolerne i Dalby og Vonsild, hvilket dog formentlig ikke er korrekt, men han opførte dog øvelseshuset ved Dalby | + | Severins Vej er en vej i [[Dalby]]. Vejnavnet i Dalby henviser til Severin Christian Salling, som var sognepræst i Vonsild-Dalby fra 1812 og hvor han døde i 1833. Man har tillagt ham æren for at have bygget skolerne i Dalby og Vonsild, hvilket dog formentlig ikke er korrekt, men han opførte dog øvelseshuset ved [[Dalby Skole]]. Øvelseshuset var den allerførste del af Dalby skole. Severin var dog meget interesseret i uddannelse af børn og unge, men også stærkt påvirket af Brødremenigheden og den pietistiske tankegang. Han nød dog stor anseelse i de opvakte kredse i både Jylland og på Fyn og folk kom langt borte fra til hans kirke. |
To 7. klasser fra Dalby Skole udarbejdede en række vejnavneforslag til udstykningsområdet som omfattede det, der i dag er Krahes Vænge, Severins Vej og Schacks Vænge. Klasserne tog afsæt i deres egen research i lokalhistorien, der kredsede omkring kirkens lange historie og livet omkring kirken. Skoletjenesten Kolding afholdt et undervisningsforløb med eleverne. | To 7. klasser fra Dalby Skole udarbejdede en række vejnavneforslag til udstykningsområdet som omfattede det, der i dag er Krahes Vænge, Severins Vej og Schacks Vænge. Klasserne tog afsæt i deres egen research i lokalhistorien, der kredsede omkring kirkens lange historie og livet omkring kirken. Skoletjenesten Kolding afholdt et undervisningsforløb med eleverne. | ||
| − | + | Vejnavnet er taget i brug i sommeren [[2023]]. | |
| + | |||
| + | ==Litteratur og kilder== | ||
| + | * [https://arkiv.dk/vis/3803222 Læs mere om Severin Christian Salling] <sup>(link åbner ny fane)</sup> | ||
| + | |||
[[Kategori:Gader og veje]] | [[Kategori:Gader og veje]] | ||
| + | [[Kategori:Gader og veje i Dalby Sogn]] | ||
Nuværende version fra 20. jan 2026, 11:04
Severins Vej er en vej i Dalby. Vejnavnet i Dalby henviser til Severin Christian Salling, som var sognepræst i Vonsild-Dalby fra 1812 og hvor han døde i 1833. Man har tillagt ham æren for at have bygget skolerne i Dalby og Vonsild, hvilket dog formentlig ikke er korrekt, men han opførte dog øvelseshuset ved Dalby Skole. Øvelseshuset var den allerførste del af Dalby skole. Severin var dog meget interesseret i uddannelse af børn og unge, men også stærkt påvirket af Brødremenigheden og den pietistiske tankegang. Han nød dog stor anseelse i de opvakte kredse i både Jylland og på Fyn og folk kom langt borte fra til hans kirke.
To 7. klasser fra Dalby Skole udarbejdede en række vejnavneforslag til udstykningsområdet som omfattede det, der i dag er Krahes Vænge, Severins Vej og Schacks Vænge. Klasserne tog afsæt i deres egen research i lokalhistorien, der kredsede omkring kirkens lange historie og livet omkring kirken. Skoletjenesten Kolding afholdt et undervisningsforløb med eleverne.
Vejnavnet er taget i brug i sommeren 2023.
Litteratur og kilder
- Læs mere om Severin Christian Salling (link åbner ny fane)