Ejstrup

Ejstrup er en landbys bebyggelse og ejerlav i Harte Sogn.
Området har ud fra arkæologiske undersøgelser været beboet siden stenalderen, der er fundet flere både huse, grave og andet i området. Ved Havgård tæt ved Ejstrup er der i 1990erne fundet rester fra en landsbybeggelse imellem 700-1300 med ialt 30 huse(langhuse, grubehuse, en staklade, brønd), hvoraf de fleste angiveligt stammede fra 1000-1100. Navnet Ejstrup, tidligere Ejstorp, kan spores i historiske kilder tilbage til 1452.
I 1790 opføres der en bro over Kolding Å, hvor åben løber forbi Ejstrup. Fordi den anden side af åen ligger i hertugdømmet Slesvig, blev der i den forbindelse også etableret et egentlig toldsted nord for åen. Toldstedet blev betjent af en toldkontrollør og ifølge en indberetning fra 1842 “to beredne, edsvorne toldkarle”.
Særligt fra midten af 1800tallet voksede Ejstrup, særligt efter jernbanens indvielse i 1868 og etableringen af Ejstrup Station. I 1897 etableres Ejstrup Brugsforening (brugsen lukkede 1998) og et afholdshotel (nedlagt 1962), derudover har der tidligere i Ejstrup været bagerforretning og en frisørsalon.
Af foreningsliv, kan nævnes en borgerforening.
Befolkningsudviklingen for Ejstrup: 1855 62 beboere; 1860 98 beboere; 1906 ca. 200 beboere.
Henvisninger
- Arkivalier om Ejstrup (link åbner ny fane) på Kolding Stadsarkiv, arkiv.dk